Ana Sayfa Özgeçmiş Müzik Video Diskografi Foto Konser Linkler Basinda İletişim
Masallar Rüyalar Fısıltılar
Medtner, Prokofiev, Fazıl Say,İnci Yakar, Evrim Demirel
Birsen Ulucan
2011

CD'de klasik müzik, caz ve halk müziği öğeleri ile buluşuyor...
Piyano kariyerini büyük bir başarıyla sürdüren piyanist Birsen Ulucan'ın ilk solo CD'si "Masallar, Rüyalar, Fısıltılar" Lila Müzik'ten çıktı.
Klasik müzikte genellikle izlenilen yolların dışına çıkarak, tüm müzik türlerin tek bir özü olduğuna inanan Birsen Ulucan; farklı müzik türlerinin, farklı 'şive' lerin sözkonusu olduğu müzik dilinin, aslında tek bir kaynaktan geliyor olmasının verdiği güçle müziğini dinleyicilerle paylaşıyor.
Klasik müziğin caz ve halk müziği öğeleri ile buluştuğu albümde:
Avrupa'da son senelerde tekrar keşfedilen Rus besteci Medtner'in büyülü dünyasını anlatan "Masallar" adlı eseri;

  • Prokofiev'in, kariyerinin ilk yıllarında bestelediği, teknik açıdan büyük beceri isteyen "Piyano için Dört Parça" başlıklı Op. 4 numaralı bestesi;
  • Birsen Ulucan'ın siparişi üzerine, Aşık Daimi'nin "Ne ağlarsın benim zülfü siyahım" Türküsünü yeniden yorumlayan İnci Yakar'ın bestesi "Ağlama" (eserde piyaniste bendirde Engin Gürkey ve vokalde Özer Özel eşlik ediyor);
  • Fazıl Say'ın virtüözite gerektiren ve içinde ironi ile caz öğeleri barındıran "Nasreddin Hoca'nın Dansları" başlıklı eseri;
  • Ve besteci Evrim Demirel'in Birsen Ulucan için tekrar uyarladığı Dört Halk Türküsü (Yağmur Yağar, Ferayi, Yayla Yolları, Batum ) seslendiriliyor. Eserde piyano'da Birsen Ulucan'a, vurmalı çalgılarda Engin Gürkey, vokalde Özer Özel ile tambur, kanun, kemençe, çello ve kontrbas çalan müzisyenlerden oluşan İstanbul Çağdaş Müzik Topluluğu eşlik ediyor.

CD'nin bir başka özelliği de, tasarımından giysilerine ve fotoğraflarına kadar çok özel isimlerin emeği sonucu ortaya çıkması. CD'nin tasarımını Gözde Oral / Birebir Tasarım yaptı. Moda tasarımını Jale Hürdoğan / Janucha L'atelier gerçekleştirdi. Fotoğrafları ise usta fotoğrafçı Tamer Yılmaz çekti.

Bir Ağaç Gibi
Schubert, Liszt, Gedizlioğlu, Say, Yakar
Özcan Ulucan, Ayşen Ulucan, Birsen Ulucan
2008

F. Schubert, F.Liszt, Fazıl Say, Zeynep Gedizlioğlu ve İnci Yakar'ın eserlerinden oluşan albüm, 19. asırdaki romantik çağda yapılan salon konserlerini anımsatan özgün bir program sunuyor.
Ünlü piyanist Güher Pekinel'in ""Müzikal dinamizm, derin çoşku ve yorum anlayışı ile Türkiye'nin genç yüzünü uluslararası platforma taşıyacak bir üçlü" olarak değerlendirdiği Birsen Ulucan (piyano), Özcan Ulucan (keman-viyola) ve Ayşen Ulucan'ın (keman) ilk CD'si "Bir Ağaç Gibi" Lila Müzik'ten çıktı.
Anne ve babalarının sanat sevgisiyle zenginleştirdiği bir ortamda büyüyen ve tüm sanat dalların bir bütün olduğuna inanan bir ailede yetişen Bulgaristan doğumlu sanatçılar klasik müzik çalışmalarına Şumen'de başladı. 1989 yılında aileleriyle Türkiye'ye göç eden Birsen, Ayşen ve Özcan Ulucan çalışmalarını önce Türkiye'de ardından da İngiltere, Amerika ve Almanya'da sürdürdü.
Solistlik kariyerlerine birlikte ve ayrı ayrı devam eden sanatçılar Maxim Vengerov, Victor Pikaizen, Joan Havill gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı, konserler verdi, Avrupa ve Amerika'da uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazandı.
Kaydı 2008 yılı Şubat ayında Almanya - Saarbrücken'de yapılan "Bir Ağaç Gibi' adlı CD'de Ulucan Kardeşler ünlü besteciler F. Schubert'in Arpeggione Sonat'ı ve F. Liszt'in Dante Sonatı'nın yanısıra ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "Piyano ve Keman için Sonat"ını yorumluyor. Albümde, geçtiğimiz aylarda dünya ve Türk basınında adından çokça söz ettiren başarılı ve genç besteci Zeynep Gedizlioğlu'nun Ulucan Kardeşler için yazdığı "Akdenizli" adlı eseri de yer alıyor. CD'deki son eser ise Ulucan Kardeşlerin dedelerinin söylediği, Deliorman bölgesinde çok sevilen "Dertli Kaval" türküsü üzerine İnci Yakar'ın bestesi.
Titiz bir çalışmayla ortaya çıkan "Bir Ağaç Gibi" nin kayıt, editing ve mastering işlemlerini Almanya'da Torsten Schreier, grafik tasarımını ise Gözde Oral yaptı. Albümün kitapçık fotoğraflarını Kamil Fırat çekti.
Daha önce Ayla Erduran, Gülsin Onay, Vedat Kosal ve Şirin Pancaroğlu'nun albümlerini çıkaran Lila Müzik olarak, Ulucan Kardeşlerin bu albümünü de sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Truva Bilişim Çözümleri